Estonian English Finnish French German
   Press    Artistid    Diskograafia    Noodid    Kontakt
Nordicsounds

Villu VeskiVillu VeskiVillu Veski (sünd. 19. jaan. 1962 Lääne-Eesti, Muhu saar), saksofonist, ansamblijuht ja pedagoog. Alustas muusikaõpinguid klarnetiga Saaremaal Kuressaare muusikakoolis. 1980-1985 õppis saksofoni erialal Tallinna Konservatooriumis Olavi Kasemaa klassis. Täiendanud end 1988 Ungaris Tatabanya Jazz Camp'is USA tenorsaksofonisti Ernie Wilkins'i käe all ja 1989 Pariisi Konservatooriumi suveakadeemias Nice'is prof. Claude Delangle'i juhendamisel. 1983 saavutas laureaaditiitli N. Liidu vabariikidevahelisel puhkpillimängijate konkursil Leedus Shiauliais, 1987 diplomi Üleliidulisel konkursil Ukrainas Hmelnitskis. Tegutseb 1982. aastast G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli saksofoni- ja improvisatsiooniõpetajana, aastast 1999 ka saksofoni-ja improvisiatsiooniõpetajana TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias. Olnud õppejõuks workshop'idel Saksamaal Freiburgis ja Norras. Ta on Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige (alates 1999).

Villu Veski kui solisti ja ansamblisti repertuaaris on klassikalised altsaksofoniteosed ning rohkelt loomingut saksofonikvartetile, teisalt dzhässi poolel aga eelistatuna old swing style ning etno-jazz ja funky-groove. Ta on esinenud sageli Eesti muusika päevadel ja NYYD-festivalil eesti uuema muusika ettekandjana, viimati 1999. aastal. Ta on esiettekandele toonud Eesti heliloojate Eino Tambergi ja Hillar Kareva saksofonikontserdid, mis olid pühendatud talle ning soleerinud Tambergi populaarses "Concerto grosso's" ja teistegi Eesti muusika teoste ettekandeil, esitanud ka Glazunovi Saksofonikontserdi, mänginud koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja Nõmme Linnaorkestriga Eesti dirigentide Neeme Järvi, Peeter Lilje, Vello Pähna, Arvo Volmeri ja Tarmo Leinatamme juhatusel. Kammerrepertuaaris on ta klaveripartneriks olnud Signe Hiis. Villu Veski oli ka Eesti Kontserdi korraldatud festivali "Saxomania" üks organisaatoreid ja esinejaid 1998. a. 1983. aastast, alates ansambli loomisest, kuulub ta altsaksofonistina Olavi Kasemaa juhtimisel tegutseva Tallinna Saksofonikvarteti koosseisu, kellega teinud enam kui 20 teose esiettekandeid peaaegu kõigilt tuntumatelt Eesti heliloojatelt. Koos Tallinna Saksofonikvartetiga on ta esinenud paljudel festivalidel Eestis ja mitmel pool välismaal, sh ka 11. World Saxophone Congress 1997 Hispaanias, Valencias, 12. World Saxophone Congress 2000 Kanadas, Montrealis, lisaks koos akordionist Tiit Kallustega 2. Europan Congress on Clarinet and Saxophone Association 1998 Poolas, Krakovis, Stockholmi Moodsa Kunsti Muuseumis Stockholmis, World EXPO 2000 Hannoveris, Pori International Jazz'il 1999 Soomes, Moskvas, Vilniuses ja Riias.

Jazzmuusikuna on Villu Veski olnud ansamblite "Avicenna" (1986-1990) ja Saxappeal Band" (aastast 1992) asutaja ja juht, koos akordionist Tiit Kallustega osaleb projektis "Põhjala saarte hääled". Veel on tema esinemispartneriteks olnud laulja ja pianist Sergei Manukjan, laulja Debbie Cameron, löökpillimängija Abdissa Assefa, sitarimängija Baluji Shrivastav ja löökpillimängija Matti Oiling. Ta on kaasa teinud kõigil Eesti jazzfestivalidel (Jazzkaar, Tudengijazz, Fiesta International, Rock Summer, Tartu Jazz Festival), paljudel Skandinaavia festivalidel - 1988. a. Avicenna ja Sergei Manukjaniga Pori Jazzfestivalil , 1999. a. samas koos Tiit Kallustega projektiga "Põhjala saarte hääled", 1994 Bergeni Nattjazz Saxappeal Bandiga, Copenhagen Europan Cultural Capital "Artgenda '96", veel Tbilisi International Jazz Festival (1986), festival Ossennije Ritmy" Leningradis (1990), "Stupenka v Parnass" Moskvas (1990), Adolphe Sax Festival Dinant'is, Belgias (1994).

Villu Veski on olnud tegev ka heliloojana. Ta on loonud tunnusmuusikaid reklaamidele, 1999. a. valmis tal muusika 13-osalisele dokumentaalsele teleseriaalile "Around the World in 90 Days" , mida 1999. a. novembrist demonstreeritakse telekanalitel "Discovery Travel Channel", "BBC/Flextech UK Style" ja "TVF International".

Heliplaadid:
1. Tallinna Saksofonikvartett, LP 1989
2. Sergei Manukjan & AVICENNA, LP 1989
3. Tallinn Saxophone Quartet plays Bach & Jazz, CD 1994
4. Oh, Lady Be Cool, Saxappeal Band, CD 1994
5. Põhjala saarte hääled, duo V. Veski ja T. Kalluste, CD 1998
6. Estonian National Symphony Orchestra / Eino Tamberg / Saxophone Concerto / Villu Veski, CD 2000
7. TTÜ Meeskoor / Tallinna Saksofonikvartett / Jõulukantaat, CD 2000
8. Põhjala saarte hääled II, V. Veski / T. Kalluste 5-tet, CD 2001


© Nordicsounds 2006 - info at nordicsounds dot ee